Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin Afganistan'da Helikopter Düşmesi Neticesinde Şehit Olan 12 Türk Silahlı Kuvvetleri Personeliyle ilgili yayınladıkları basın açıklaması. 16.03.2012
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin
Afganistan'da Helikopter Düşmesi Neticesinde Şehit Olan 12 Türk Silahlı Kuvvetleri Personeliyle ilgili yayınladıkları basın açıklaması.
16 Mart 2012

 

NATO’nun Afganistan’da faaliyet yürüten Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti bünyesinde, Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan bir helikopterimizin düşmesi sonucunda 12 vatan evladımız ne yazık ki şehit düşmüştür.

Bu acı verici olay hepimizi derin bir üzüntüye ve kedere sevk etmiştir.

Elim kazada şehit olan askerlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, acılı ailelerine, silah arkadaşlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve aziz milletimize başsağlığı dilerim.

Türk askerinin başına çuval geçirenlerin AKP tarafından Ankara’da taltif edildiği sıralarda, Afganistan’dan şehit haberlerinin gelmesi özellikle düşündürücü ve dikkat çekicidir.

Söz konusu ıztırap verici kazanın oluş şekli, nedenleri ve helikopterimize herhangi bir saldırı olup olmadığı konuları acilen netleştirilmeli ve konuyla ilgili incelemeler çok yönlü derinleştirilmelidir.

Bu kapsamda Afganistan’daki olayların ve gelişmelerin ortaya çıkardığı maliyet her geçen gün artmaktadır.

Tam bir açmaza sürüklenerek kördüğüm haline gelen dost ve kardeş bu ülkenin, istikrarsızlık içinde bulunması ve henüz kalıcı bir toplumsal mutabakata ulaşamaması öncelikli kaygı konusudur.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin barış misyonuyla hareket etmesi ve dünyanın değişik yerlerinde güvenliği ve düzeni sağlama konusunda uluslararası görev üstlenmesi elbette takdire şayan bir durumdur.

Türk milletinin şefkati, hoşgörüsü ve yardımseverlik duygusu bu şekilde temsil edilmekte ve tanıtılmaktadır.

Ancak Afganistan’ın karanlık ortamında güvenlik görevlilerimizin kaybı, artan şiddet ve tahrik yüklü gelişmeler buradaki askeri varlığımızın tekrar gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır.

Zira bir güvenlik görevlimizin hayatı bile hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar değerli ve vazgeçilmezdir.

Afganistan’daki kanlı hadiseler, terör gruplarının etkinliği, Yüce Dinimize yönelen hakaretamiz davranışlar, sivil ve masum insanların cinayete kurban gitmesi insanlık vicdanının kabul edemeyeceği sefillikler olarak hafızalardan silinmeyecektir.

Bu itibarla, yabancı memleketlerde bulunan güvenlik kuvvetlerimizin hak ve hukukunun korunması, hayatlarının riske atılmaması için AKP hükümeti her platformda inisiyatif almalı ve gereğini sorumluluk duygusu içinde yapmalıdır.