Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin “Afyonkarahisar’da Askeri Mühimmat Deposunda Meydana Gelen Patlama” hakkında yaptığı basın açıklaması. 6 Eylül 2012
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin
“Afyonkarahisar’da Askeri Mühimmat Deposunda Meydana Gelen Patlama”
hakkında yaptığı basın açıklaması.
6 Eylül 2012

 

Dün akşam saatlerinde Afyonkarahisar’da yerleşik Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı’nda meydana gelen patlamada; 2 astsubayımız, 2 uzman çavuşumuz, 21 er ve erbaşımız olmak üzere 25 evladımız şehit olmuş, 9 askerimizle birlikte 4 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Yapılan açıklamalarda, söz konusu patlamanın, el bombaların depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma sırasında vuku bulduğu ifade edilmiştir.

Ne hazindir ki, son günlerdeki acı kayıplarımıza böylelikle yenileri eklenmiştir.

Türk milleti yastadır, hüzün ve feryat 25 hanemize kâbus gibi çökmüştür.

Şehitsiz, ağıtsız ve sıkıntısız bir güne neredeyse hasret kalınmıştır.

Yakın tarihin hiçbir döneminde, felaketler zincirinin halkaları bu kadar kısa zaman içinde içiçe geçmemiş; etki ve sonuçları bu kadar tahripkâr olmamıştır.

Türkiye belaların, uğursuzlukların ve talihsizliklerin adeta baskı ve kuşatması altına girmiştir.

Bilhassa vatan görevini özveri ve fedakârlıkla yerine getiren güvenlik güçlerimiz, peşi sıra beliren olaylardan dolayı aramızdan ayrılmaktadır.

Kimi zaman terör saldırısı kimi zaman da elim bir kazanın ardından gencecik fidanlar kara toprakla buluşmakta ve gözyaşları eşliğinde ebediyete uğurlanmaktadır.

Özellikle TSK’nın çeşitli birlik ve birimlerinde; tedbirsizlik, dikkatsizlik, kayıtsızlık ve ihmalkârlık nedenli kayıplarda artış gözlenmektedir.

Bu durum başlıbaşına ciddi nitelikli sevk ve idare sorunlarının varlığına ve riskleri öngörmekte zorluk çeken bir yönetim zaafına işaret etmektedir.

Geçtiğimiz 22 Temmuz’da, 5 evladımızın şehit düştüğü Hakkâri’deki helikopter kazasıyla, 21 Ağustos tarihinde 9 Mehmetçiğimizin şehit olduğu Şırnak’ın Uludere ilçesi Gülyazı Köyü’ne giden askerlerimizi taşıyan minibüsün devrilmesi bu zaafın hazin ve ibretlik neticelerinden bazılarıdır.

Afyonkarahisar’daki vahim patlamayla birlikte yaklaşık 1,5 aylık zaman diliminde yalnızca kazalarda 39 evladımız Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Ortaya çıkan bu kara tabloyu kabullenmek, sineye çekmek, geçiştirmek veya görev zayiatı diyerek gerekçelendirmek mümkün değildir.

Bu itibarla Afyonkarahisar’daki mühimmat deposundaki patlamanın tüm yönleriyle araştırılarak sorumluların ve suçluların silsile yoluyla tespiti yapılmalıdır.

Ayrıca patlamadaki tüm ayrıntılar titizlikle ele alınmalı; sabotaj, terör saldırısı gibi ihtimaller peşin ve ucuz yaklaşımlarla örtbas edilmemelidir.

Türkiye’nin ikinci büyük cephaneliğinde el bombası sayımının ve bu çerçevedeki çalışmanın neden akşam saatlerine bırakıldığı ve muhtemel faciaları önlemek adına önceden hangi adımların atıldığı hususları da netleştirilmeli ve açıklanmalıdır.

Adli ve idari süreçler tekemmül ettirilerek patlamanın üzerindeki şüphe ve soru işaretleri giderilmelidir.

Zira 25 evladımızın kanı, 25 ananın ahı ve 25 gencecik umudun manevi vebali muhataplarının sırtında ve yakalarında olacaktır.

Öte yandan hükümet üyesi bir bakanın, patlamayı tamamen kaza olarak değerlendirmesi ve benzeri hadiselerin Pakistan ve Hindistan’da da görüldüğünü iddia ederek sıradanlaştırmaya çalışması acele ve telaşla yapılmış hezeyan dolu bir beyanattır.

AKP hükümetine düşen görev konu hakkında ipe sapa gelmez hüküm vermek değil, meselenin detaylarına kadar nüfuz ederek her kuşkunun giderilmesine yardım etmek ve destek vermektir.

Ayrıca, Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı üyeleri Sakarya Milletvekili Sayın Prof. Dr. Münir Kutluata, Ankara Milletvekili Sayın Prof. Dr. Mustafa Erdem ve Sayın Abbas Bozyel ile birlikte Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Kemalettin Yılmaz bir heyet halinde gerekli inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak amacıyla Afyonkarahisar’a gitmişlerdir.

Partimiz hassasiyetle ve kararlılıkla bu acı verici patlamanın takipçisi olacak ve üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir.

Afyonkarahisar’da, tarifi olmayan kedere yol açan patlamada hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Muhterem ailelerine, silah arkadaşlarına, Afyonkarahisarlı vatandaşlarımıza ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı temenni ediyor, yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.