11.10.2007 - Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
Ramazan Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Kutlama Mesajı

11 Ekim 2007

Aziz Türk Milleti,

Mübarek Ramazan ayının bitimiyle birlikte kutladığımız Ramazan Bayramının, öncelikle toplumsal huzur ve mutluluğumuza vesile olmasını; kardeşlik bağlarını güçlendirip, dayanışma duygumuzu sağlamlaştırmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum.

Bayramlar, vatandaşlarımız arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği mana yüklü özel günlerdir. Aynı zamanda dargınlıkların unutulduğu, küslerin barışıp kardeşçe kucaklaştıkları manevi iklimin burçlarındandır.

Ayrıca, bayramlar milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp kökleşmesine vesile olan ayrıcalıklı günlerdir.

Bayramlarda daha belirgin bir şekilde ortaya çıkan ve her zaman hâkim bir duygu olmasını temenni ettiğim toplumsal huzurun, içinde bulunduğumuz günlerde elim olaylarla sarsıntı geçirdiğini üzülerek ifade etmek istiyorum.

Bugün kutladığımız bayrama çok az bir süre kala, Şırnak ve Diyarbakır'da meydana gelen kanlı terör olayları bu bayramı buruk bir şekilde karşılamamıza neden olmuştur.

Nitekim inançlarımızı daha yoğun idrak ettiğimiz şu günlerde devletimizin varlığına ve aziz milletimizin birliğine yönelik bölücü hainler tarafından yapılmak istenen suikastın tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığı görülmüş ve anlaşılmış durumdadır.

Bilinmelidir ki, binlerce yıldan beri birçok badireler atlatmış necip Türk milleti bölücü fesadı ve insanlık dışı saldırılarını da bertaraf edecek güç ve kudrete sahiptir.

Bu itibarla kucaklaşmaya, barışmaya, anlaşmaya, uzlaşmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç bulunmaktadır.

Toplumsal uzlaşmanın ve huzurun artması, bir arada yaşama kültürüne katkı sağlayacak, milli birlik ve bütünlük duygusunu kuvvetlendirecektir.

Sevinç ve tasada müşterek tavır, geleceğe yönelik birlikte olma ülküsü millet olma şuurumuza destek olacak önemli hususlardandır. Bayramlar vesilesiyle birbirimizle kaynaşıp kucaklaşmamızın bu açıdan önemi büyüktür.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin hep bir arada sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlara ulaşmasını diler, Türk Dünyasının ve İslam âleminin bayramını kutlar; Ülkemiz, milletimiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.

 Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı