12.03.2007 - İstiklal Marşımızın Kabulünün Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
İstiklal Marşımızın Kabulünün Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj

12 Mart 2007

Zaferle taçlanmış Milli Mücadele tarihimizin manzum bir destanı olan İstikâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 86. yılını saygı, şükran ve gururla hatırlıyoruz.

İstiklâl Marşımız, özlü ifadesi ve derin anlamı ile şanlı tarihimize ışık tutan, milli birliğimizi ve mücadele ruhumuzu güçlendiren, Türk kahramanlığının dizelere dökülmüş bir diriliş abidesi ve tarihi bir vesikasıdır.

Büyük Türk milletinin vatan ve millet sevgisini, hürriyet ve istiklâl tutkusunu, başarma azim ve iradesini vurgulayan bu kutlu eser, mısralarla örülmüş bir al bayrak gibi gönüllerde dalgalanmaktadır.

Henüz Milli Mücadelenin devam ettiği bir tarihte kaleme alınan bu mısralar, bir taraftan inancımızı yükseterek zaferi müjdelemiş, diğer taraftan Türk milletinin tüm dünyaya cesaretle haykırdığı bir bağımsızlık beyannamesi olmuştur.

İstiklâl Marşımız, umutsuzluk, yoksulluk, yılgınlık içinde ve atalete düşmüş olmasına rağmen, “Korkma” diye başlayan uyarısıyla, büyük Türk milletinin saklı duran kudretine olan inancın da eşi bulunmaz bir örneğidir.

Bugün de,  milli bekasına yönelik tehditlere maruz kalan milletimizin, kurtuluş ve başarı için ihtiyacı olan mesajların tamamı, İstiklâl Marşımızın derin anlamında ve kahraman ceddimizin aziz hatıralarında saklıdır.

Birlik ve beraberliğimizin, bin yıllık kardeşliğimizin, dirlik ve düzenimizin büyük risklerle  karşı karşıya kaldığı günümüzde, İstiklâl Marşımızın yazıldığı yılların ve bu derin mısraların anlamı daha da önem kazanmıştır.

Kaleme alındığı dönemin yüksek değerlerinden habersiz, taviz ve teslimiyetçi tavırların arttığı günümüzde; İstiklâl Marşımıza ilham ve feyz veren milli heyecana, ahlak ve haysiyet mücadelesine ve milliyetçi bir duruşa her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımızda anlamını bulduğu gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, atalarımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır.

İstiklâl Marşımız, milli birliğimizi sağlayan ve tamamlayan bir ata yadigarı olarak, kabul edildiği ilk günden bu yana Anayasamız tarafından güvence altına alınmış, mukaddesatı milletimizin namusuna emanet edilmiştir.

Bu milli emanetin, onu tam bir inanç ve bağlılıkla yüreklerinde taşıyan büyük Türk milleti tarafından sonsuza kadar yaşatılacağına olan inancımız tamdır.

Bu vesile ile “yurduna alçakları uğratmamak uğruna göğüslerini siper eden” aziz şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve bir fazilet timsali olan vatan şairimizi saygı ile yâd ediyor, en derin minnet ve şükran hislerimle Cenab-ı Allahtan rahmet diliyorum.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı