10.06.2008 - Cengiz Aytmatov’un vefatı nedeniyle yayınladıkları mesaj
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Cengiz Aytmatov’un vefatı nedeniyle yayınladıkları mesaj

12 Haziran 2008

Türk milletinin yetiştirdiği en büyük yazarlardan olan Cengiz Aytmatov Hakk’ın rahmetine kavuşmuş bulunmaktadır.

Kendisi Türklüğün tarih boyunca elde ettiği bütün maddi ve manevi kazanımlarını eserlerine aktararak her zaman hatırlanıp örnek alınacak bir kültür hizmeti gerçekleştirmiştir.

Cengiz Aytmatov; Türk milletinin tarih içindeki sevinçlerini, tasalarını, kahramanlıklarını ve engin tecrübelerini yazıya dökerek Türk coğrafyasında ayrıcalıklı ve kolay yeri dolu dolmaz bir kişilik haline gelmiştir.

Eserlerinde içinde yaşadığı toplumun kahramanlıklarının yanında sorunlarını, çelişkilerini de anlatmış; meselelerin üstünden gelmenin yolunu herkese örnek olacak şekilde; geçmişe bağlılık, kendinden ve aziz millet varlığından haberdar olmak olarak göstermiştir.

Dünle bugünü birleştiren yaklaşımıyla Türk dünyasının iftihar burçlarından birisi haline gelen Cengiz Aytmatov’un hayatı boyunca kazandırdığı eserleri, bundan sonra Türk milletinin yolunu aydınlatacak en güçlü manevi kaynaklarından olacaktır.

Bu vesileyle değerli yazar ve fikir insanı Cengiz Aytmatov’a Cenab-ı Allah’tan rahmet, başta Kırgız kardeşlerimiz olmak üzere, Türk dünyasına ve büyük Türk milletine başsağlığı dilerim.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı