28.07.2008 - İstanbul’da meydana gelen terör olayları hakkında yapmış oldukları yazılı basın açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
İstanbul’da meydana gelen terör olayları hakkında yapmış oldukları
yazılı basın açıklaması

28 Temmuz 2008

 

İstanbul Güngören’de meydana gelen, 16 vatandaşımızın ölümü ve 150’nin üzerinde vatandaşımızın yaralanmasına neden olan kanlı terör saldırısı aziz milletimizi derinden üzmüş ve yaralamıştır.

Özellikle son haftalar içerisinde güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımızın kaybı ile sonuçlanan terör eylemlerinde görülen artış, ülkemizin önümüzdeki süreçteki sorunlarının daha da artacağını işaret etmektedir.

Yaşamakta olduğumuz siyasal gelişmeler ile bunların neden olduğu güvensizlik ortamının terörden beslenen odakları harekete geçirebileceği, toplumda kaygı ve korku uyandırmak için uygun zemin arandığı anlaşılmaktadır.

Türk milletinin birliğine ve huzuruna yönelmiş olan terörle mücadele  siyasal hesapların üstünde tutulması gereken milli görevdir. Bu konuda herkes sorumluluğunun bilinci içinde olmalı ve bunun gereklerini bütün icaplarıyla yerine getirmelidir.

Hükümet tedbirleri artırmalı, mücadele zafiyeti göstermeden terörün üzerine kararlılıkla gitmeli; siyaset kutuplaştırıcı ve gerginliği artıran beyan ve tahriklerden uzak durmalı; medya ise terörün amacına hizmet edecek yorum, haber ve görüntülerden mutlaka kaçınmalıdır.

Demokrasi dışı arayışların terör eylemlerinin yarattığı bunalım ve gerilimlerden beslendiği düşünülürse, siyaset kurumunu toplumu yatıştıran, birlik ve beraberliğe çağıran bir tutum izlemesi yaşadığımız bunalımın daha da derinleşmesini önleyecek en önemli görev olacaktır.

Yıllardır yaşadığımız tecrübelerin ışığında terörle bir sonuç alınmasının mümkün olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu itibarla toplumda endişe uyandırmaya ve milletimizi öfkelendirmeye yönelik bu alçakça ve sinsi saldırıyı lanetliyorum.

Hükümeti bir önce aydınlanacak şekilde olayın üzerine kararlılıkla gitmeye ve tedbirler almaya çağırıyor, Cenab-ı Allah’tan son terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerimize, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı