21.12.2006 - Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov'un Vefatı Nedeniyle Yayınladıkları Başsağlığı Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov’un Vefatı Nedeniyle Yayınladıkları Başsağlığı Mesajı

21 Aralık 2006 


Dost ve kardeş Türkmenistan’ın Devlet Başkanı ve Türkmen soydaşlarımızın Türkmenbaşı, Saparmurat Niyazov’un ani kaybı tüm Türk dünyasını olduğu gibi Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarını da derinden üzmüştür.

Bu kaybın acısını Türkmen soydaşlarımızla paylaşıyor en içten taziyelerimizi sunuyorum.

Türkmenbaşı, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından itibaren Türkmenistan’ın kurucu lideri olarak halkının refah ve huzuru ile ülkesinin kalkınması yolunda üstün gayretler gösteren çok önemli bir devlet adamıdır.

Onun yönetimindeki Türkmenistan özellikle Soğuk Savaş yıllarının akabindeki küresel dalgalanmalardan uzak durmuş, bu kritik süreç içinde Türkmenbaşı, bölgesindeki stratejik dengelerin ülkesi aleyhine bozulmasını engelleyen etkin bir liderlik göstermiştir.

Ülkesindeki milli kültürün yükselmesi ve yaşatılması yönünde önemli projeleri yürüten Türkmenbaşı’nın Türk Dünyası’nın kucaklaşması maksadıyla Türkiye ile sürdürdüğü yakın ilişkileri iki ayrı coğrafyada yaşayan bir milletin birbirini tanımasını ve yeniden kaynaşmasını sağlamıştır.

Türkmenistan’da merhum Türkmenbaşı’nın sağladığı istikrar ortamının ve kalkınma hamlelerinin büyüyerek sürdürülmesi, Türkmen soydaşlarımızın birlik ve beraberliğinin, barış ve huzurun artarak devam etmesi en içten dileğimdir.

Bu elim kayıp nedeniyle Türkmen soydaşlarımıza, Türk Dünyasına başsağlığı ve merhum Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Mekânı cennet olsun. Ruhu şad olsun.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı