14.02.2009- "Bahtiyar Vahabzade'nin vefatı" nedeniyle yayınladıkları başsağlığı mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Türk Dünyasının büyük şairi "Bahtiyar Vahabzade'nin vefatı" nedeniyle yayınladıkları başsağlığı mesajı
14.02.2009

 

Türk Dünyasının büyük şairi, Azerbaycan edebiyatının usta temsilcisi, fikir ve siyaset adamı Bahtiyar Vahabzade'nin kaybı hepimizi derinden üzmüştür.

Türk milletinin yetiştirdiği büyük kültür temsilcisi, varlığını milletine adamış gönül ve dava adamı Bahtiyar Vahabzade, bir dönem verdiği hürriyet mücadelesi ile bugün artık giderek sayıları azalan müstesna aydınlardandır.

Özenle kaleme aldığı, duru ve sade Türkçeyle dile getirdiği eserleri ile bir neslin milli his, öz dil, azaldık (hürriyet) ve vatan sevgisi ile tanışmasını sağlamıştır.

Özden uzaklaşmanın tehlikelerine vurgu yapan, taklide karşı çıkan, milli dilin önemini ısrarla vurgulayan merhum Vahabzade, eserleriyle "iki devlette yaşayan bir milletin" birbiriyle kaynaşmasını da sağlamış, Türkiye ve Azerbaycan arasında köprü olmuştur.

Büyük Türk milletinin hasretlerini ve değerlerini yüksek irfanı ile ruhunda eriten ve yeni kuşaklara kazandıran büyük sanatkârımıza Cenab-ı Allahtan rahmet, Türk Dünyasına ve Azerbaycanlı kardeşlerime başsağlığı dilerim.

Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı