24.11.2006 - Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
24 Kasım Öğretmenler Günü Nedeniyle Yayınladıkları Kutlama Mesajı

24 Kasım 2006


Geleceğimizin mimarı değerli öğretmenlerimiz.

1928 yılında büyük Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği ünvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü kutlamaktan mutluluk duyuyorum.

Türkiyemizin her yöresinde, kalabalık öğrenci sayısına, eğitim öğretim için gereken donanımların noksanlığına, tesis ve okul yetersizliklerine ilave olarak emeklerinin maddi karşılığını yeterince alamayan değerli öğretmenlerimizin huzuruna gönül rahatlığı ile çıkamamanın mahcubiyetini duyuyoruz. Ancak bizleri gururlandıran ve teselli eden, her zorluğun üstesinden gelmek için gösterdiğiniz yüksek fedakarlık, çalışma azmi ve milli heyecanınızdır.

Herşeyi çıkar beklentileri ve talan anlayışı ile yorumlayan teslimiyetçi tavrın giderek yaygınlaştığı ülkemizde, öğretmenlerimizin sahip olduğu vatan ve meslek bilinci ile millet ve insan sevgisi her türlü takdirin üzerindedir.

Milli bir duruş kaygısı taşımayan iktidarların ihmali ile milletimizin birliğini ve geleceğini tehdit eden yabancılaşma, kimliksizleşme, milli kültürün aşınması, bilgi toplumundan uzaklaşma en önemli sorun olarak Türkiye’nin karşısındadır.

Çağın yakalanmasını engelleyen bu tablodaki karamsarlığın dağıtılarak milletimizin mutlu, devletimizin güçlü olabilmesi öncelikle ve ancak öğretmenlerimizin inanç, azim ve kararlılığı ile mümkün olabilecektir.

Büyük Atatürk’ün “Öğretmen ve eğiticilerden mahrum bir millet, henüz millet namını almak hakkından mahrum kalmıştır.” sözlerinde ifadesini bulduğu gibi basit ve günlük gailelerle kişisel geleceklerine odaklanmış fertleri, milli kültür ve ülküler etrafında toplayıp gerçek ve güçlü millet olarak inşa edecek olanlar öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlerimizin, şartlar nekadar ağır olursa olsun her ana babanın kendi evlatlarına göstereceği sabır, tahammül ve sorumluluğu, onlara emanet edilmiş genç kuşaklara da ayrı ayrı göstereceklerinden milletçe eminiz. Büyük Türk milletinin saygın öğretmenlerinin bunları yapacağından asla kuşkumuz yoktur.

Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin girdiği dar boğazdan kurtulması ve milli beraberliğimizin sağlanması için öğretmenlerimizin önderliği ve fedakarlığı her tedbirden daha önemlidir. Bu nedenle bir toplum mimarlığı üstlenen öğretmenlerimize olan ihtiyaç bugün dünden daha fazladır.

Memleketimizin her yöresinde kutsal bir görevi fedakarca yürüten “irfan ordusu”nun değerli mensuplarına, heyecanlarını söndürmeden millete hizmetini sürdüreceklerine, yaşadıkları sorunların ancak güçlü bir yönetim ile telafi edilerek Cumhuriyetimizin ilk yıllarında olduğu gibi hakettikleri refaha ve saygınlığa yükseleceklerine inanıyorum.

Öğretmenler Günü vesilesiyle, Türk milletinin mutluluğu ile Türk devletinin yükselmesi ülküsü ile bizleri aydınlatan ve geçtiğimiz yıllarda bölücü teröre maruz kalarak hunharca şehit edilen kahraman öğretmenlerimizi rahmet, şükran ve minnet duygularımla anıyorum.

Öğretmenlerimize şahsım ve Milliyetçi Hareket Partisi mensupları adına saygı ve sevgilerimi sunuyor, bu mutlu ve anlamlı günlerini kutluyorum.

 

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı