25.02.2009 - Hocalı katliamının 17. yıldönümü ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda yaptıkları yazılı basın açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Hocalı katliamının 17. yıldönümü ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda
yaptıkları yazılı basın açıklaması
25 Şubat 2009

 

Dost ve kardeş Azerbaycan topraklarının Ermeniler tarafından işgali süreci, 25-26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentinde, kadın çocuk demeden yapılan insanlık dışı katliamla başlamıştır. Hocalı katliamının onyedinci yıldönümünde derin bir acı ve üzüntü içindeyiz.

Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık beşte biri üzerindeki Ermeni işgali hala sürmektedir. Ülke nüfusunun yüzde onundan fazlasını oluşturan Azeri kardeşlerimiz yerlerinden edilmiş ve sığınmacı durumuna düşürülmüştür.

Uluslararası hukuka aykırı saldırgan politikalarıyla insanlık değerlerini ayaklar altına alan ve uluslararası topluma meydan okuyan Ermenistan, Kafkasya bölgesinde barış ve güvenliği tehdit eden kronik istikrarsızlık unsuru ve bir çıbanbaşıdır.

Komşularına karşı düşmanlık siyaseti ve bölge ülkelerinden toprak taleplerini sürdürmek, işbaşına gelen bütün hükümetlerin ısrarla ve inatla izlediği Ermenistan'ın devlet politikası haline gelmiştir.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve kapalı olan kara sınırının açılmasının önündeki en büyük engel de Türkiye düşmanlığı üzerine bina edilen Ermeni politikalarıdır.

Ermenistan Türkiye'nin toprak bütünlüğünü sorgulamakta ve ortak sınırı tanımamaktadır.

Bunun yanı sıra, Türkiye'nin milli sembollerini sahiplenmek gafletini sürdürmekte ve sahte soykırım yalanıyla Türk tarihi ve Türk milletini mahkum ettirmek için hayasız bir karalama kampanyası yürütmektedir.

Ermenistan'ın bu düşmanlık politikaları değişmediği ve Azeri toprakları üzerindeki Ermeni işgali sona ermediği sürece iki ülke arasındaki kara sınırının açılması ve Erivan'la diplomatik ilişki kurulması hiçbir şart altında düşünülemeyecektir. Bunun aksi politikalar Türk milletinden destek ve karşılık bulamayacak, bu yöndeki hazırlık ve çabalar milli vicdanı derinden yaralayacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi ve Türk milliyetçileri, dış baskılar ve ucuz siyasi hesaplarla bu yönde politika değişikliğine gidilmesi niyetlerine ve girişimlerine sonuna kadar karşı çıkacaktır.

Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ve işbirliğinin tek millet-iki devlet anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek süreceğine yürekten inandığımızı bu vesileyle belirtmek isterim.

Hocalı katliamında ve Ermeni işgalinde hayatını kaybeden soydaşlarımızın aziz hatıralarını teessürle anıyor, Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

 Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı