12.03.2009 - İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümü münasebetiyle yayınladıkları mesaj
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümü münasebetiyle yayınladıkları mesaj
12 Mart 2009

 

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün seksen sekizinci yılını milletçe hürmet ve gururla hatırlıyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un eşsiz bir duyuşla kaleme aldığı İstiklal Marşımız, teslimiyetçi yönetimler elinde aziz millet varlığının dağılmaya yüz tuttuğu bir dönemin kurtuluş destanı olarak seksen sekiz yıldır yaşatılmaktadır.

Yürekleri bağımsızlık için çarpan kahramanlarımızın cephelerde savaşmaya devam ettiği, zaferin henüz gerçekleşmediği bir sırada yazılan bu muhteşem manzume, başarıya olan milli inancın ve kararlılığın ifadesi olmuştur.

İstiklal Marşımız, muhteşem mücadeleyi ruhunda hissederek mısralara döken bir mütefekkirin şahsi hissiyatı ve yalnızca yaşandığı dönemin hatıralarını yansıtan bir eser değil, aynı zamanda ayağa kalkmaya karar vermiş Türklüğün bedeli kanla ödenmiş bağımsızlık beyannamesi olmuştur.

Büyük Millet Meclisi üyeleri tarafından ayakta alkışlanarak kabul edildiği 12 Mart 1921 tarihinden itibaren İstiklal Marşımız, milli yükselişin sembolü olmaya devam etmiş; onu layıkıyla anlayabilmiş yüksek vicdanlarda Türk milletinin geleceğine olan inancın da abidesi olmuştur.

İstiklal Marşımızın söylendiği her yerde var olan ve huzurla dalgalanan al bayrağımızla mukaddes beraberliği; itibarı bugün de aşındırılmaya çalışılan, aşağılanmaya uğraşılan değerlerimizi muhafaza için en çok ihtiyaç duyduğumuz manevi heyecanın kaynağını oluşturmaktadır.

Bu itibarla, mısralara dökülerek tarihin içinden gelen bu kutlu ses, "Ezelden beri hür yaşamış" milletimize zincir vurmaya hala çabalayan çevreler için de bir anlam ifade etmeli, bu muhteşem manzumenin derin anlamından habersiz olanlar Türk milletinin en umutsuz anlarda bile neleri başarabileceğini bir kez daha ibretle hatırlamalıdır.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklal Marşımızda anlamını bulan mücadelenin şuuruna vararak ecdadımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır

İstiklal Marşımızın yazılmasına canları pahasına vesile olan aziz şehitlerimizi, kahramanlarımızı ve bir fazilet ve ahlak timsali olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygıyla yâd ediyor, en derin minnet ve şükran duygularımla Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

 

 

Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı