30.03.2009 - 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin açıklanan ilk sonuçları hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin
açıklanan ilk sonuçları hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması
30 Mart 2009

 

Mahalli İdareler Seçiminin kesin olmayan sonuçları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kamu imkânlarını alabildiğine kullandığı, istismar ve nezaketsizliğin doruğa çıktığı, üslubun çirkinleştiği bir seçim dönemi sonunda aziz milletimiz sandık başına gitmiştir.

Seçim propagandaları döneminde, tek başına iktidar gücünü ve emrindeki devlet kadrolarını kendi siyasi ikbali için kullanmaktan çekinmeyen hükümetin, kamuoyunu sürekli yönlendirme çabasında olduğu bilinen bir gerçektir.

Yandaş medya unsurlarına kadar uzanan karartma, dayatma ve yönlendirmelerin seçmenin eğilimlerine nispeten yansıdığı anlaşılmaktadır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen 29 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Milliyetçi Hareket Partisi açısından başarılı geçmiş, partimiz ülke genelinde oy oranını ve belediye başkanlığı sayısını yükselterek bu demokratik sınavdan güçlenerek çıkmıştır.

Ülkeyi dar boğaza sürükleyen siyasetçilere ders verilmesi için bir fırsat olarak gördüğümüz bu seçimin bir başka sonucu ise ülkemizi altı yıl dört aydır yöneten iktidar partisinin ciddi sayılacak bir kayba uğramış olmasıdır.

Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimi bu sonucu doğru okumalı, Türkiye'nin bekası ve esenliği ile milletimizin huzur ve refahı için bundan sonra uygulayacakları politikalarda milletimizin uyarısını dikkate almalıdır.

Milletimizin yanılmaz sağduyusuna güvenerek, sandığın verdiği siyasi mesajları başta iktidar partisi olmak üzere her parti ve siyaset kurumu iyi değerlendirmeli ve yeni dönemde siyasete daha çok uzlaşma, daha fazla işbirliği ve karşılıklı saygı hakim olmalıdır.

Milliyetçi Hareket Partisi, milletinin kendisine verdiği yetki ve destek ile gösterdiği teveccühle yeni bir görev ve sorumluluk üstlenmiş olup bunun gereğini milli menfaatler doğrultusunda daha etkili ve kararlı bir muhalefet anlayışıyla yerine getirecektir.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri süresinde partimizin yükselişi yolunda var gücüyle çalışan, milletimizle kucaklaşan, bütün imkânlarını seferber eden aziz teşkilat mensuplarımıza, adaylarımıza ve dava arkadaşlarımıza fedakârca çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Milliyetçi Hareket Partisi'ne ve değerli adaylarına destek olmuş bütün vatandaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sonuçların milletimize, demokrasimize ve partimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum.

 

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı