29.04.2009 - Lice'de mayın patlaması sonucu meydana gelen olayla ilgili yayımladıkları başsağlığı mesajı
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Lice'de mayın patlaması sonucu meydana gelen olayla ilgili
yayımladıkları başsağlığı mesajı
29 Nisan 2009

Diyarbakır'ın Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında Güvenlik Güçlerimizi taşıyan bir aracın teröristlerce yola döşenmiş bir mayınla teması sonucu dokuz askerimizin şehadetine neden olan elim olay aziz milletimizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir.

Bu son olay, Kuzey Irak'ta yuvalanan ve Türkiye'de siyasallaşan bölücülüğün ve bölücü terörün son bulması için, Irak üzerinden PKK ile dolaylı müzakere yapmaya çalışan hükümetin attığı yanlış adımları mutlaka gözden geçirmesini zorunlu hale getirmiştir.

Aziz vatan evlatlarımızın hayatının, milletimizin güvenlik ve huzurunun, devletimizin birlik ve bütünlüğünün başka milletlerin insafına, başka devletlerin inisiyatifine ve aşiret reislerinin kararına bırakılamayacağı herkes tarafından artık anlaşılmalıdır.

Hükümetin yıllardır terörü önleme adına devreye soktuğu arabulucu, koordinatör, eşzamanlı istihbarat, el sıkışma, kucaklaşma, pazarlık yapma, masaya çağırma, örtülü af çıkarma, kimlikleri okşama, bölücü taleplere sempatik görünme gibi denediği bütün teslimiyet yolları tamamıyla iflas etmiştir.

İçinde bulunduğumuz bu ağır şartlar, Türkiye'nin hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak kararlı bir duruş sergilemesini, pazarlıkla terörün önlenemeyeceğinin anlaşılmasını hiçbir gerekçe ve mazerete sığınarak kaçınılamayacak bir gerçek haline getirmiştir.

Türkiye hemen her alanda olduğu gibi terörle mücadelenin Irak ile ilgili boyutunda rol aldığı kirli ve kurnazca bir oyunun içinden derhal çıkmalı, yapay pazarlık ve oyalanma sürecinden kurtularak, terörü kaynağında tam bir imha ve teslim gerçekleşene kadar ciddi kalıcı ve köklü tedbirleri almalıdır.

Demokrasi dışı arayışlarla başlayan hukuki bir süreç üzerinden yürütülen karalama ve istismar ile terörle mücadelede kahramanca görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve Güvenlik Güçlerimizi yıpratma ve yıldırma çabalarının yoğunlaştığı bir dönemde, bu üzücü olayın meydana gelmiş olması konuya ayrı bir önem kazandırmıştır.

Bu elim hadiseyi nefretle karşılıyor, devletimizin bağımsızlığı, milletimizin birliği uğruna kahramanca görev yapanken şahadete ulaşan Mehmetçiklerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, aziz milletimize ve silah arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı