27.05.2009 - Gün Sazak ve Şehitlerimizi Anma Günü Konuşması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Gün Sazak ve Şehitlerimizi Anma Günü Münasebetiyle
Eskişehir'de Düzenlenen Törende Yapmış Oldukları Konuşma.
27 Mayıs 2009

 

Aziz Dava Arkadaşlarım,

Muhterem Eskişehirli ve Sazaklı Kardeşlerim,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Geçmişin acı hatıralarını yâd ettiğimiz, geleceğe emin adımlarla yürümek için sonuç ve dersler çıkardığımız elim bir olayın yıldönümünde daha bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bugün, kabri başında ve manevi huzurunda ziyaretine geldiğimiz rahmetli Gün Sazak Bey'in ve millet sevdalısı olarak kutlu dava uğuruna hayatlarını kaybetmiş ülkücü şehitlerimizin anma günüdür.

Dürüst ve ilkeli bir devlet adamının nasıl olması gerektiğini dosta ve düşmana ispat ederek, davamızın namus ve ahlak simgesi haline gelen merhum Sazak Bey'i ve şehitlerimizi dualarla anıyoruz.

Türk milletinin birliğine, ebedi varlığına ve devamlılığına tam bir imanla bağlı olan bütün ülkü neferlerinin abideleşmiş muhteşem mücadelelerini saygıyla hatırlıyoruz.

İnanıyorum ki, karanlık bir dönemin aydınlık ve tertemiz tarafını temsil eden başta merhum Gün Sazak Bey olmak üzere, şehitlik mertebesine yükselmiş ülküdaşlarımız, sevdalısı oldukları Türk milletinin vicdanında ve gönlünde ilelebet yaşayacaklardır.

Canlarını aziz milletimizin dirliği ve huzuru için feda eden kahramanlarımızın muhteşem mücadeleleri ve hatıraları önümüzü aydınlatmaya bundan sonra da mutlaka devam edecektir.

Değerli Dava Arkadaşlarım,

Şehadetinin üzerinden 29 yıl geçmiş olan merhum Gün Sazak Bey'in; gerek devlet ve siyaset hayatındaki ayrıcalıklı yeri, gerekse de özel hayatındaki sadeliliği bugün herkes tarafından hala takdir edilmektedir.

Bu yönüyle merhum Gün Sazak Bey, bir ülkü sevdalısının, bir millet aşığının nasıl olması ve yaşaması gerektiği konusunda örnek olduğu gibi, bir faninin yıllarca sevenlerinin yüreğinde yaşamaya devam etmesinin manevi sırrını da hepimize işaret etmiştir.

Milletimizin sahip olduğu, asırların emeği ve göz nuruyla olgunlaşmış olan bütün milli ve manevi değerlerimizin tahrip edildiği, yozlaşma ve çürümenin alabildiğine tırmandığı günümüzde, O'nun ve şehitlerimizin yüksek erdem ve ahlakına her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.

Yaygın bir yolsuzluk yuvası haline gelmiş bir kurumda, Sazak Bey'in soyguncuya göz açtırmayan, kaçakçıyı affetmeyen, sahtekârın yakasına yapışan cesur ve faziletli duruşunu devam ettirmek ve bunun şuurunda olmak bugün hepimiz için manevi bir miras ve kaçınılmaz görev haline gelmiştir.

Çile, meşakkat, ahlak, sabır ve cesaretle sınanmış bu yüksek millet sevgisinden ve sorumluluk bilincinden bugün de herkesin kendi payına düşeni alması ve bunu gelecek kuşaklara aktarması en samimi temennimizdir.

Biz gücümüzü milletimizden, ilhamımızı tarihimizden, inancımızı değerlerimizden ve kudretimizi mücadelemizden alan büyük ve köklü bir hareketin temsilcileriyiz.

Geleceğe doğru yol alırken bizi bugün var eden ve yolculuğumuza anlam katan geçmişimizi önümüze rehber olarak koyan, siyasi çizgisinde kırılma olmadan ilerleyen bir anlayışın savunucularıyız.

Bu itibarla, kutlu vatanımızın ve aziz milletimizin birliği, bütünlüğü ve devamlılığı için mücadele eden merhum Gün Sazak Bey'in ilkeleri ve şehitlerimizin anıları yolumuzu bundan sonra da aydınlatacak; Sazak Köyü'nden yükselen manevi sorumluluk, bundan sonra da mücadelemize güç katacaktır.

Bu vesileyle manevi huzurunda bulunduğumuz Gün Sazak Bey'i, millet, devlet ve bayrak uğruna hayatlarını kaybetmiş kutlu dava yolcusu ülküdaşlarımızı, aziz şehitlerimizi, merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey'i bir kez daha minnet ve şükran hislerimle anıyor, Cenabı-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

Kabirleri nur, mekânları cennet, ruhları şad olsun!

 

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı