06.07.2009 - Sincan Uygur bölgesinde yaşanan olaylar hakkında yapmış oldukları yazılı basın açıklaması
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin
Sincan Uygur bölgesinde yaşanan olaylar hakkında
yapmış oldukları yazılı basın açıklaması.
6 Temmuz 2009

 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özel Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de soydaşlarımızın maruz kaldığı saldırı ve katliamlar Türk Milletini derin bir kedere ve endişeye sevketmiştir.

Bölgeden gelen ilk haberler olaylarda 140 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının sekizyüzü aştığını göstermektedir.

Uygur Türkleri'nin insanlık dramı Türk Milleti için çok hassas bir konudur.

Türk milletinin arzusu ve beklentisi, soydaşlarımızın Çin'in toprak bütünlüğü içinde temel hak ve özgürlüklerden yararlanacakları şartların ve ortamın hazırlanması ve maruz kaldıkları şiddet ve baskıların biran önce son bulmasıdır.

Bu olayların ve saldırıların Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bölgeye yaptığı ziyaretin hemen sonrasında meydana gelmesi düşündürücü ve esef vericidir.

Türk hükümeti Uygurlu kardeşlerimize yönelik saldırıların derhal durdurulması için vakit geçirmeksizin kararlı bir tutum sergilemeli, Çin hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmalı ve bunun ısrarlı takipçisi olmalıdır.

Uluslararası camianın da bu insanlık ve hukuk dışı şiddet uygulaması karşısında sessiz kalmaması gerekir.

Hükümet uluslararası camianın bu konuda harekete geçmesi için de gereken adımları bir an önce atmalıdır.

  Milliyetçi Hareket Partisi hükümetin bu yöndeki girişimlerinin yanında ve arkasında olacak, bunları her bakımdan destekleyecektir.

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı