12.01.2010 - "İsrail tarafından Türkiye'nin İsrail Büyükelçisine gösterilen yakışıksız davranış" hakkında yaptığı yazılı basın açıklaması.
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin
"İsrail tarafından Türkiye'nin İsrail Büyükelçisine gösterilen yakışıksız davranış"
hakkında yaptığı yazılı basın açıklaması.
12 Ocak 2010

 

 

Yedi yıldır iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetlerinin tek taraflı taviz ve teslimiyete dayalı ve sanal kahramanlıklarla sürdürmeye çalıştığı uluslar arası ilişkiler her geçen gün yeni bir skandala sahne olmaktadır.

En son olarak, ülkemizde yayımı halen süren bir televizyon dizisiyle ilgili İsrail Devleti’nin göstermiş olduğu tepkinin sınırları aştığı ve konuyu milletimize açıkça hakarete vardırma noktasına kadar getirdiği anlaşılmaktadır.

İsrail Dış İşleri Bakan Yardımcısının diplomatik nezaket kurallarını hiçe sayarak Türk büyükelçisine yönelik hayâsız tavır ve davranışı hepimizi derinden sarsmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etme yetkisini taşıyan bir büyük elçinin, tariz ve tezyifle hafife alınması telafisi olmayan bir düşüklük olmuştur.

Bu küçük düşürücü davranışların doğrudan doğruya Türk milletine ve Türk devletine yönelik olduğu kuşkusuzdur.

Milliyetçi Hareket Partisi, İsrail’in haddi ve terbiye sınırlarını aşan bu son eylemini şiddetle kınamaktadır.

İsrail’in, büyükelçimiz şahsında Türk milletine yönelik gösterdiği seviyesiz davranışından dolayı bir an önce özür dilemesi öncelikli beklentimiz haline gelmiştir.

Konuyla ilgili, İsrail Büyükelçisine verilmiş olan tepkinin olumlu olduğu, ancak yeterli olmadığı da açıktır.

Şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı bir haysiyet ve milletimizin onurunu savunmak adına ciddi bir imtihanla karşı karşıyadır.

Milliyetçi Hareket Partisi AKP hükümetinden uluslar arası ilişkilerdeki mütekabiliyet ilkesi gereğince; Türk büyükelçisinin maruz kaldığı alçakça muamelenin; milletimizin vicdanını rahatlatacak biçimde karşılığını vermesini acilen beklemektedir.