20.03.2006 - Nevruz Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj
Ana SayfaAna Sayfa  

Genel Başkan

Konuşmaları

 

Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin
Nevruz Bayramı
Münasebetiyle Yayınladıkları Mesaj

20 Mart 2006

 

Binlerce yılık maziye sahip büyük Türk milletinin çağlar ötesinden taşıdığı değerler, onu güçlü ve sözü geçen bir millet haline getiren en önemli etkenlerdendir.

Söz konusu milli hasletler nesilden nesile aktarılmış, her kuşak bu büyük mirasın kültür taşıyıcıları olmuştur. Farklı kültür tesirlerinin kol gezdiği günümüzde Türk milletinin milli sağduyusu ve samimiyeti bu değerleri yaşatan en emin sığınaktır.

Özelikle kent hayatının ve sanayileşmenin yaygınlaşması ile diğer pek çok özel günler gibi Anadolu’da unutulmaya yüz tutan Nevruz Bayramı, Avrasya ve Orta Asya coğrafyasındaki kardeşlerimizle kucaklaşmanın ardından yeniden bir kültür bayramı olarak hak ettiği önemi kazanmıştır.

Nevruz, yalnızca yeni bir mevsim döngüsünün, bolluk ve bereketin başlangıcı değil, Türk milleti için geleceği yeniden yorumlamanın; atalet, yılgınlık, korku ve umutsuzluğun geride bırakılarak maddi ve manevi diriliş, doğruluş ve atılımın da müjdecisidir.

Nevruz, büyük Türk milletinin sahip olduğu hürriyet ruhunun kabararak taştığı, sığ ve dar bir coğrafyadan kıt’aları yönetmeye talip olduğu Ergenekon ateşidir. Bu ateş, hiç sönmeden üç kıtaya yayılmış 200 milyonu aşkın Türkün ocağında dün olduğu gibi yükselişin işareti olmuştur.

Son yıllarda beyhude bir çaba ile bölücü bir zihniyet tarafından tahrif edilerek sinsi emeller için kullanılmaya çalışılan Nevruz’un milletimize bolluk, bereket, mutluluk getirmesi en büyük dileğimdir.

Bu vesile ile, güzel günlerin habercisi kabul edilen, anlam ve önemine uygun olarak coşkuyla karşıladığımız Nevruz'un halkımızın barış ve kardeşlik duygularını ve milli değerlerimize bağlılığını artırmasını temenni ediyor Türk milletinin bayramını kutluyorum.''

Dr. Devlet Bahçeli
Milliyetçi Hareket Partisi
Genel Başkanı