Meclis Gündemi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Gazetecilerin Sorularını Cevapladı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik yapan teklife ilişkin ''Böyle bir dayatmaya muhalefet olarak kesinlikle boyun eğmeyeceğiz'' dedi.

Mecliste gazetecilerin, İçtüzük değişikliği konusunda sorularını cevaplayan Vural, İçtüzük değişikliğinin partiler arası uzlaşmayla yapılması gerektiğini belirterek, ''Parmak çoğunluğuyla, Mecliste darbe yaparak muhalefeti susturmanın doğru bir yöntem olmadığını ifade etmiştik'' diye konuştu.

İçtüzük değişikliği ile ilgili bir dayatmanın Mecliste gerginliğe yol açacağını daha önce söylediklerini ve bunun gerçekleştiğini anlatan Vural, bu dayatmanın ortadan kaldırılması ve uzlaşma içinde bir sonuca ulaşılması gerektiğini söyledi.

Vural, şöyle devam etti:

''Mücadele edeceksek de mertçe yapalım bu mücadeleyi. Oyunun kurallarını değiştirmesinler. MHP olarak, İçtüzük konusunda, muhalefetin konuşma sürelerini kısıtlayan maddenin doğru olmadığını, böyle bir düzenlemenin ancak partiler arası bir uzlaşmayla çözümlenmesi gerektiğini söyledik. İnşallah gelecek hafta yapılacak görüşmelerle, hepimizin anlaştığı bir İçtüzük değişikliğini gerçekleştiririz. Ama böyle bir dayatmaya muhalefet olarak kesinlikle boyun eğmeyeceğiz.

Uzlaşma sağlanacağı taahhüdünü AKP beyan etmiştir. AKP'nin bu konuda uzlaşma temin etmesi hayırlı olacaktır. TBMM, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' dediğine göre, bu egemenliğimizi kısıtlamaya yönelik hiçbir girişimi kabul etmeyeceğiz. Girişimlerimizi yaptık. Girişimlerimizin ilk aşaması başarılı olmuştur. Umarım bunu nihayete erdiririz''

Vural, eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ile 2 MİT görevlisi hakkında ''yakalama emri'' çıkarılmasına ilişkin soru üzerine, bu konuda Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin bir açıklama yapacağını söyledi. Vural, ''Ama ben şunu söylemek istiyorum; bu süreç içinde MHP'nin duruşu tespitleri ortadadır. Sayın Başbakan'a 'Ya Tayyip, men dakka dukka' diye sesleniyorum. Biz her zaman doğruların yanında olduk'' dedi.

Damarına stent takılan Fox TV muhabiri Kemal Aktaş'a geçmiş olsun dileğinde bulunan Vural, ''Ey devleti yönetenler, Kemal Aktaş ve onun arkadaşları aslında yıpranıyorlar. Gelin bu kardeşlerimizin bu vesileyle yıpranma hakkını kendilerine verelim'' diye konuştu.